Charlesworth Knowledge – Webináre (online semináre) v anglickom jazyku o vedeckom publikovaní pre doktorandov a začínajúcich vedeckých pracovníkov. Po registrácii používateľ dostane mailom link na prihlásenie sa do webináru.
CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities) – Ide o medzinárodnú databázu s otvoreným prístupom v oblasti spoločenských a humanitných vied. Umožňuje prístup k abstraktom, plným textom článkov z vedeckých časopisov vydávaných akadémiami vied Slovenskej republiky, Česka, Maďarska, Poľska, Bosny a Hercegoviny, Estónska, Lotyšska, Litvy, Srbska, Slovinska a Ukrajiny.
Česká digitálna matematická knižnica – Portál vyvinutý a prevádzkovaný Matematickým ústavom AV ČR a ďalšími partnermi za účelom digitalizácie, uchovávania a sprístupnenia najvýznamnejšej časti matematickej literatúry publikovanej na území ČR od 19. st. po súčasnosť.
Česká digitální knihovna – Umožňuje vyhľadávať voľne dostupné zdroje naprieš knižnicami v ČR. Obsahuje monografie, rukopisy, periodiká, mapy, hudobniny a grafiku.
Časopis História – Archív časopisu vydávaného spoločnosťou História.
digitálna knižnica Kramerius Národní knihovny v Praze – Vyhľadávanie je možné len s limitom na „pouze veřejné“.
Digitální knihovna Akademie věd ČR – Knižnica obsahuje zdroje 173 periodík a 2115 monografií z produkcie Akadémie vied ČR a jej historických predchodcov, prevažne z rozmedzí 19. a 20. storočia. Zdroje sú k dispozícii v rôznych jazykoch.
digitálna knižnica Univerzitnej knižnice v Bratislave – Nachádzajú sa tu digitalizované periodiká, staré tlače, hudobniny, rukopisy a monografie.
Digitálna knižnica BHL – Poskytuje bezplatný online prístup k viac ako 250 000 zväzkom z 15. až 21. storočia obsahujúce širokú škálu tém týkajúcich sa biodiverzity. Na svojom Flickri (https://www.flickr.com/photos/biodivlibrary/albums) ponúka viac ako 150 tisíc ilustrácií zvierat a botaniky.
Digitálna knižnica HathiTrust – Digitálna knižnica ponúka na výber viac ako 17 miliónov digitalizovaných dokumentov z rôznych odborov.
Digital Public Library of America – Digitálna Americká knižnica poskytujúca voľne dostupné texty, audio záznamy, videá a obrázky.
DOAB (Directory of Open Access Books) – Voľne dostupná databáza plných textov vedeckých kníh v rôznych jazykoch.
Elportál – Dostupné e-publikácie autorov Masarikovej univerzity v Brne.
e-knihy v Súbornom online katalógu UK – Obsahuje aj elektronické verzie záverečných prác.
Gallica – Francúzska digitálna knižnica ponúka prístup k zdrojom z oblasti literatúry, práva, ekonómie, histórie, vedy i politických vied. Zdroje sú prevažne vo francúzskom jazyku.
GoogleBooks – Služba spoločnosti Google poskytujúca prístup k vybraným častiam z množstva oskenovaných dokumentov (s dohľadom na autorské a vydavateľské práva, niektoré časti digitalizovaných dokumentov nie sú prístupné).
GoogleScholar – Vyhľadáva rôzne informačné zdroje, časopisy, knihy a podobne.
Historic časopis – Archív vedeckého časopisu vydávaného Historickým ústavom SAV.
Hungaricana – Databáza maďarských archívov, múzeí a knižníc. Údaje sú dostupné prostredníctvom viac ako 100 inštitúcii. V tejto databáze nájdete: nahrávky, obrázky, mapy, dokumenty rôzneho charakteru (stredoveké listiny, notárske zápisnice, občiansko právne prípady, kriminálne spisy atď.).
Internet Archive – Ide o multizdrojovú databázu, ktorá poskytuje prístup k e-knihám, časopisom, audio knihám, obrázkom, videám softvérom a pod., z rôznych knižníc (napríklad California Digital Library, Europeans Libraries, The Medical Heritage Library, American Libraries). Vybrané zdroje sú dostupné a stiahnuteľné bez nutnosti vytvorenia konta. Pre plný prístup je nutné si vytvoriť bezplatné konto (možnosť uploadovania zdrojov, pridávania recenzii, otázok a správ na fórach, prípadne vytvorenia zoznamu obľúbených kníh). Ak konto nie je vytvorené, dostupná je len limitovaná časť zdroja. V rámci https://openlibrary.org/ je doba expirácie e-kníh 14 dní.
Manuscriptorium – Je voľne dostupná digitálna knižnica obsahujúca viac ako 385 000 záznamov a viac ako 46 200 plne digitalizovaných dokumentov.
Open Book Publishers – Ide o voľne dostupnú databázu, ktoru zastrešuje nezisková organizácia na vydávanie recenzovaných monografií otvoreného prístupu. Databáza sa zameriava na humanitné a spoločenské odbory.
Protocols.io – Online
Projekt Gutenberg – Projekt Gutenberg je výsledkom dobrovoľníckej digitalizácie a ponúka viac ako 60 000 e-kníh.
Spoločenské vedy – voľne dostupné e-zdroje z oblasti spoločenských a humanitných vied: Anglický jazyk, Dejiny umenia, Etnológia, Filozofia, Maďarský jazyk, Religionistika, Slovenský jazyk, Sociológia, Žurnalistika
The Online Books Page – Databáza s prístupom do viac ako 3 miliónov kníh, novín a časopisov dostupných v online forme a v rôznych jazykoch.
The World Digital Library – Svetová digitálna knižnica, zdroje sú členené podľa kontinentov, krajín, rokov vydania, vedných odborov, druhov dokumentu a inštitúcií.
Virtuálna študovňa časopisu ITlib
Vydavateľstvo Springer Nature – V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vydavateľstvo sprístupnilo viaceré učebnice z rôznych odborov. Na výber je z účebníc v anglickom alebo nemeckom jazyku. Po výbere sa automaticky stiahne excelovský súbor, v rámci ktorého je zoznam voľne dostupných učebníc spolu URL odkazom na ich stiahnute. Zdroj je dostupný do 31. 7. 2020.
Vydavateľstvo ŠafaríkPress – Vydavateľstvo je súčasťou Univerzitnej knižnice UPJŠ v Košiciach má k dispozícii určitý počet voľne stiahnuteľných elektronických publikácií.
Open Access zdroje
DOAJ – Adresár časopisov s dostupnými úplnými textami (otvorený prístup – Open Access).